🏃♂️ Tijelo tijekom i nakon trčanja
Nakon intenzivnog cardio treninga, u trajanju od 10 minuta s prosječnim brojem otkucaja srca od 140 otkucaja u minuti, tijelo prolazi kroz niz fizioloških procesa kako bi se vratilo u normalno stanje.
Evo što se obično događa tijekom i nakon intenzivnog treninga
-
Tijekom treninga:
- Srce pumpa brže kako bi osiguralo dovoljno kisika i hranjivih tvari mišićima koji rade.
- Krvne žile se šire kako bi omogućile bolji protok krvi i kisika prema mišićima.
- Tijelo počinje koristiti dostupne zalihe energije, poput glikogena (spremljeni šećer u mišićima i jetri), kako bi podržalo intenzivan napor.
-
Nakon treninga:
- Nakon prestanka vježbanja, srčana frekvencija počinje postupno padati prema resting heart rate-u (normalni broj otkucaja u mirovanju).
- Krvne žile se stišću kako bi se smanjio protok krvi prema mišićima i srčanoj aktivnosti, što pomaže smanjiti srčani ritam.
- Tijelo se počinje ohlađivati kako bi se vratio na normalnu temperaturu.
-
Procesi u mišićima, žilama, srcu, plućima i mozgu:
- Mišići se opuštaju, a metabolički procesi prelaze iz anaerobnog u aerobni način rada kako bi se obnovila ravnoteža energije i uklonila mliječna kiselina.
- Srce se postupno vraća na normalan ritam, a pluća prilagođavaju disanje kako bi se osiguralo dovoljno kisika za oporavak.
- Mozak oslobađa endorfine, što može dovesti do osjećaja euforije ili relaksacije nakon treninga.
-
Apsorpcija hranjivih tvari:
- Nakon treninga, tijelo je osjetljivije na apsorpciju hranjivih tvari, osobito proteina i ugljikohidrata, kako bi se obnovile zalihe glikogena i potaknula regeneracija mišića.
- Idealno vrijeme za unos proteina i ugljikohidrata nakon treninga je unutar sat vremena kako bi se podržao proces oporavka.
-
Regulacija mliječne kiseline:
- Tijekom intenzivnog treninga, mišići proizvode mliječnu kiselinu kao nusprodukt anaerobnog metabolizma.
- Nakon treninga, tijelo postupno metabolizira i uklanja mliječnu kiselinu, što može uzrokovati osjećaj umora i peckanja u mišićima.
- Aktivno opuštanje mišića, aerobna aktivnost nakon treninga i dobra hidratacija pomažu u ublažavanju simptoma povezanih s mliječnom kiselinom.
Važno je napomenuti da će reakcija tijela na trening varirati ovisno o razini kondicije, intenzitetu treninga, prehrani i drugim čimbenicima.
Redovito vježbanje i pravilna prehrana ključni su za postizanje optimalnih rezultata i oporavak nakon treninga.
Napomena
Važno je napomenuti da je način treninga potrebno prilagoditi vlastitim uvjetima i spremnosti. Prije nego što uvedete bilo kakve promjene u prehrani ili treningu, uvijek se preporučuje konzultirati se s liječnikom kako biste osigurali da su te promjene sigurne i prikladne za vaše zdravstveno stanje. Vaše zdravlje je prioritet, i pravilan savjet stručnjaka može vam pomoći da postignete najbolje rezultate uz minimalne rizike.